Artykuł: Okruchy historii / By czas nie zaćmił i niepamięć

Artykuł: Okruchy historii / By czas nie zaćmił i niepamięć

Foto. Marcin Gruszczyński

W naszym najbliższym otoczeniu spotkać można relikty przeszłości. Mijamy je codziennie i nie zastanawiamy się na ich historią. Zapomniane kapliczki, obeliski, tablice pamiątkowe miały w mniemaniu ich fundatorów upamiętnić ważne wydarzenia związane z historią regionu lub rodu. Przybliżmy, więc społeczeństwu te ukryte skarby. W Konopnicy k. Rawy Mazowieckiej, w parku otaczającym zniszczony w okresie I wojny światowej dwór rodu Majewskich, znajduje się pokryta mchem tablica pamiątkowa. Bujna roślinność chroni ją przed wzrokiem wścibskich poszukiwaczy chroniąc ją od całkowitej dewastacji lub grabieży.
 

Tablica pamiątkowa zawiera następującą inskrypcję:

STARŻY MAJEWSKIEMU JANOWI SZTABS - OFICEROWI B.[BYŁYCH] WOJSK POLSKICH ZA PANOWANIA STANISŁAWA AUGUSTA KRÓLA. KAWALERA KRZYŻA VIRTUTI MILITARI RANNEMU W BITWACH POD MACIEJOWICAMI I DUBIENKĄ B.[BYŁEMU] DZIEDZICOWI DÓBR DAŃKOWA W B.[BYŁYM] WOJEWÓDZTWIE MAZOWIECKIEM ZMAR. 1828 JADWIDZE Z CZARNOWSKICH DZIEDZICZCE DÓBR WALISZEWA W PO.[POWIECIE] GOSTYŃSKIEM W WOŁUCZY W PO.[POWIECIE] RAWSKIEM ZM. 1835 NAJDROŻSZYM RODZICOM NA PAMIĄTKĘ POŁOŻYŁ SYN FELIKS DZIE.[DZIEDZIC] DÓBR WOSKRZENICY W ROKU 1876

W górnym lewym rogu znajduje się herb Brochwicz/Jeleń. Jednak na cmentarzu rawskim na monumentalnym grobowcu rodu Starży – Majewskich znajduje się herb Starykoń.

Marcin Gruszczyński

  • Rawa Mazowiecka

Masz jakieś ciekawe zdjęcia naszej pięknej Rawy Mazowieckiej? Chcesz się nimi podzielić i o nich podyskutować? Prześlij zdjęcia na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. .