Bitwa o Rawę Mazowiecką - 4 luty 1863

Bitwa o Rawę Mazowiecką - 4 luty 1863
Bitwa o Rawę Mazowiecką - 4 luty 1863

 

Bitwa pod Rawą – bitwa powstania styczniowego, która miała miejsce 4 lutego 1863 roku w Rawie Mazowieckiej[1].

W trakcie bitwy powstańczy oddział Antoniego Jeziorańskiego wraz z Aleksandrem i Franciszkiem Sokołowskim, zdobył carskie koszary, a wraz z nim broń i jeńców. Po zajęciu miasta oddział wkrótce ruszył w Sandomierskie.

W ataku brały połączone oddziały Antoniego Jeziorańskiego i Józefa Śmiechowskiego liczących łącznie około 450 ludzi. Oddział Jeziorańskiego składał się z 49 strzelców uzbrojonych w broń myśliwską, 188 kosynierów i 36 kawalerzystów. Oddział Śmiechowskiego miał 28 strzelców, 93 kosynierów i 63 kawalerzystów[2].

Straty powstańców wynosiły: 7 zabitych, 10 lekko i 7 ciężko rannych[2]. Jednym z poległych w czasie tej bitwy był Franciszek Godlewski[1].

W wyniku zwycięskiej bitwy powstańcy zdobyli około 100 karabinów, 13 dubeltówek, 28 pałaszy i 12 koni z oporządzeniem[2].

 

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Bitwa_pod_Rawą

 

Masz jakieś ciekawe zdjęcia naszej pięknej Rawy Mazowieckiej? Chcesz się nimi podzielić i o nich podyskutować? Prześlij zdjęcia na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. .